култура 25 май 2021 2021-05-25 2021-05-25 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBZ3gxIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--7765fce25c6af8dfb8cc855d882ffce928882101/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/53b73e4-759_441-shutterstock-55740640.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Бургазлии ще чуят „Шедьоври на славянската музика”

Почитателите на класическата музика в Бургас ще могат да чуят виртуозни изпълнения на композиторите Сергей Рахманинов, Дмитрий Шостакович, Панчо Владигеров, Антонин Дворжак.

Това са са само малка част от произведенията, включени в програмата на концерта „Шедьоври на славянската музика”.

Проявата  ще представи емблематични чешки, полски и руски композитори в Бургас.

Концертът ще  зарадва ценителите на класическата музика днес, 25 май  от 19.00 часа в зала „Петя Дубарова” на КЦ „Морско казино”. В света на класическата музика ще ни потопят Божидар Братоев – цигулка, и Валентина Гюлева – пиано. Входът е свободен.

Валентина Гюлева завършва с отличие Музикалнотоучилище в Пловдив и продължава своето обучение в Националната музикална академия в София, в класа по пиано на доц. Г. Белчева. Специализира в Руската музикална академия (Москва) при проф. Л. Булатова (пиано) и припроф. Ал. Алексеев (историянаклавирнотоизкуство). Като солов и камерен изпълнител участва в международни майсторски курсове (Ваймар, Прага). Изучава интерпретация на съвременна чешка музика при проф.КарелЯндера (Бърно).

Професионална активност на Валентина Гюлева се осъществява в областта на концертната, педагогическата и научно-изследователската дейност. Концертира като солов и камерен изпълнител, чийто репертоар включва произведения от всички епохи и стилове и в който се акцентира върху творби на класическата музика. В него тя посвещава специално място на музиката на ХХ век и особено на българското творчество запиано, реализирайки първите за България изпълнения на редица произведения от европейски и български композитори. Публикува редица научни изследвания в областта на интерпретацията, клавирната педагогика и историята на пианото, сред които две монографии: „Листа от албума – изпълнителски ракурси към клавирното творчество на Николай Стойков” и „Заявените и тайни послания на токатите за клавирот Й. С. Бах“.

Божидар Братоев, цигулар и диригент, е роден в София. Завършва с отличен успех Музикалната гимназия и Националната музикална академия  в класа на проф. Е. Камиларов и Д. Шнайдерман. През 1968 г. участва в майсторски клас на Леонид Коган в Охрид, а през 1975 г. специализира в Петербургската консерватория при известния цигулар и педагог Михаил Вайман.

Като член, а по-късно и един от солистите на Българския камерен оркестър (1967–1970 г.) гастролира с Камиларов и Шнайдерман в многобройни европейски страни.

От 1970 до 1983 година е концертмайстор на Оркестъра на РТВ Скопие, с който като солист интерпретира и записва многобройни произведения. Паралелно концертира като солист и със симфоничните оркестри на Белград, Любляна, Загреб, Нови Сад, Скопие.

От 1983 година живее във Франция. Концертмайстор на Камерния оркестър в Клермон-Феран, през 1986 година е наименуван за директор на Националния камерен оркестър от Тулуза, с който постига забележителни успехи, между които "GrandPrix" на Френската Академия. За Радио „Франс Мюзик“ реализира многобройни записи от световната музикална съкровищница.

От 1989 г. работи в Монако, където води престижния клавирен квинтет "ПРО АРТЕ" от МонтеКарло, с който гастролира в цял свят.

Същевременно ръководи и “Ансамбъл АРТИС”, съставен от млади солисти и талантливи музиканти от Монако.

Професор в Музикалната академия “Принц Рение III” – Монако.

Програма

- А. ДВОРЖАК: Славянски танц оп.46 №6
- Х. ВИЕНЯВСКИ: Легенда оп.17
- Г. ЗЛАТЕВ-ЧЕРКИН: Севдана
- П.И. ЧАЙКОВСКИ: Мелодия оп.42 №3
- М. МУСОРГСКИ: Гопак (аранжимент С. Рахманинов)
- П. СТАЙНОВ: Ръченица (от Тракийски танци)
- С. РАХМАНИНОВ: Вокализа оп.34 №14
- А. ШНИТКЕ: Полка
- Д. ШОСТАКОВИЧ: Валс №2 (от оп. Москва Черьомушки)
- П. ВЛАДИГЕРОВ: Рапсодия „Вардар“

Коментари

култура ...


региони ...


различно ...