Честит празник, българи!
На днешния ден отбелязваме 143 години от Освобождението на България. Затова всички с признателност свеждаме глава пред подвига на героите, отдали живота си за родината.
На тази дата през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, който слага край на войната между двете страни. Така България се превръща в най-голямата държава на Балканите. В нейните граници влизат Южна Тракия (до Бяло море), цялата територия на Македония на югозапад и Добруджа на североизток. В западната част на страната е включена източната част на днешната Сърбия.
Радостта на българския народ обаче не трае дълго. Няколко месеца по-късно на Берлинския конгрес по настояване на Австро-Унгария и Англия, Санстефанският мирен договор е променен и границите на България са силно редуцирани. Няколко милиона българи остават извън независимата държава. Това води до приемането на Българската национална доктрина – обединението на раздробените български земи от Берлинският договор.
В Бургас началото на тържествата по повод 3 март ще бъде дадено в 11:00 часа на площад „Атанас Сиреков“. Тогава ще се проведе ритуал по издигане на националния, общинския и флага на ЕС.
От 11.15 часа цветя и венци ще бъдат поднесени пред паметната плоча на генерал Лермонтов на ул. „Лермонтов“ №15 и пред паметника на Руския лазарет в Приморски парк.
От 11:30 часа при Паметника на руските освободители бургаското православно духовенство ще отслужи заупокойна молитва за загиналите за Освобождението на България, последвана от ритуал по полагане на венци и цветя.
Събитията, организирани от Община Бургас, ще продължат с музикален поздрав от 12.00 часа на площад „Атанас Сиреков“.
Над 3000 знаменца в бяло, зелено и червено ще бъдат раздадени на жителите и гостите на Бургас на площад „Тройката“ между 11.30 и 12.30 часа.
В 12.30 часа пред Културен дом на нефтохимика можете да видите и чуете изпълнения на танцьорите от ФТА „Никола Гинов“ и Бургаски духов оркестър.
По повод националния празник, от 13.30 часа в НХК ще бъде прожектиран първият български игрален филм „Под игото“ - на режисьора Дако Даковски, сниман през 1952 година, съхраняван в архива на РБ „П. Яворов“. Музиката за него е композирана от Филип Кутев.
В същия час – 13.30 – в акваторията на Пристанище Бургас ще има демонстрационна гонка с участието на яхтклубовете „Порт Бургас“ и „Черноморец Бургас“. Техни лодки ще развеят в морето националния трибагреник и ще придадат особена красота на празника.
От 17.00 часа в Културен дом на нефтохимика концерт ще изнесе и оркестър „Горещ пясък“.
На Националния празник експозициите на РИМ–Бургас и Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“ ще работят при вход свободен. В галерията ще бъде експонирана фототипна изложба „Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. в гравюри на художници-кореспонденти“ с творби от фонда на Художествена галерия - Стара Загора.
Коментари