Кости от едногърба камила, открити край останките на средновековната крепост Русокастро доказват, че укрепеният град е имал статут на важен търговски център.
През Средновековието камилите са били неизменна част от керваните, с които търговците са пренасяли стоки от Изток към Запад и обратно.
Археологическите проучвания на Русокастро включват и подробен доклад за откритите животински кости.Освен части от скелетите на тур, или диво говедо, които бяха открити през 2017 г., през това лято бяха намерени и останки от европейски зубър, известен още като европейски бизон.
От дивите бозайници са открити благороден елен, елен-лопатар, чакал, лисица, дива коза, вълк, дива свиня, див заек. Важни са останките от дивата коза – вид, който обитава високите части на планините и е особено труден за ловуване.
Дивите птици са представени с открити кости от колхидски фазан, яребица, кеклик, голяма дропла, сив жерав, лебед, черноврат гмурец, патица лопатарка ,скален гълъб, голяма бяла чапла, обикновен мишелов. Костите от ястреб-мишелов вероятно трябва да се свържат с отглеждането им като животни, с които благородниците са ловували.
Жителите на крепостта Русокастро са отглеждали домашна свиня, овца, коза, кон, магаре, катър, муле, куче, котка, говедо, бивол. Най-много са костите от домашно прасе, следват тези от овца и от коза. Домашните птици са представени от кокошка, патица, гъска. Доминират, и то чувствително, костите от кокошки.
За учените представляват интерес и откритите останки от есетра и паламуд, като последния е достигал до 2.5-3 кг. Освен тях, са открити и черупки от паури, зелен морски рак и четири вида морски миди.
От сладководните обитатели са документирани каракуда, шаран, сом, бяла риба, сладководна мида. Открити са и останки от два вида сухоземни костенурки, които са консумирани изпечени заедно с черупките.
През 2019 г. 32.2% от откритите кости са на диви животни – тоест, една трета от ястията с месо на трапезата на обитателите на крепостта е била дивеч.
Коментари