Признавам си. Обсебен съм от сериала „Игра на тронове“. Е, романът ми харесва дори повече от филма и ме е малко яд, че последният сезон ще свърши преди поредицата от книги, но…какво значение имат моите трепети пред величието на тази сага.
ВАЛА…това е границата между доброто и злото в тази история. Само че се оказва, че в нея доброто и злото нямат постоянен адрес и се намират и от двете страни на този вал. И на север и на юг. Навсякъде и във всеки.
Българският вал обаче е с друго разположение.
Разделя морето от сушата, изтока от запада.
И ако в „Игра на тронове“ това мегасъоръжение се строи с огромни ледени блокове, скрепени с магия, в българската поредица „Игра на БЕТОНове“ нашият черноморски вал се строи с бетон и със строителни разрешения, в някои от които има магия и наглост.
Отива един инвеститор и казва на някой черноморски кмет . Ооо, г-н кмете, валар моргулис, бе!!!
А кметът рипа от стола си зад бюрото, прегръща инвеститора и му отвръща „Ооо, валар дохерис, приятелю“
И сядат двамата с общинските септони да обсъдят какъв бетонов вал ще издигнат на първа линия на брега на морето, за да бранят брега от морето и като как да открият богоугоден мотив за бъдещите строителни разрешения.
Но докато белите бродници имат за цел да минат през Вала, за да нахлуят на юг и да унищожат хората, у нас белите якички с мръсни ръчички искат да отидат колкото се може повече на изток, ако може дори вътре в морето, за да …за да застроят и бетонират брега, че и залива.
Белите бродници в „Игра на тронове“ унищожават хората, които се крият зад вала, а белите якички с мръсни ръчички в „Игра на БЕТОНове“ унищожават природата и се крият зад строителни разрешения.
В романа и в сериала черните врани от Нощен страж бранят Вала, за да не допуснат заплаха за хората, а в нашенската история с отбраната на бетонните съоръжения по морето са се заели чиновници, агенция, дирекции и министерства, за да не допуснат хората до…стопаните на бетониумите.
В „Игра на тронове“ белите бродници и техният дракон срутиха Вала и нахлуха през него, за да сеят смърт.
В „Игра на БЕТОНове“ най-вероятно някой ден морето ще нахлуе в тези бетонни грозилища по брега и ще ги срути, за да спаси хората и себе си от тях.
Така е то. Като си казал „Валар моргулис“, ще чуеш и „Валар дохерис“ и в романа служителите на безликия бог отнемат животи, а в нашенския вариант вълните на морето ще отнемат квадратни метри застроена площ.
Ха, ами то станало време за прогноза. 20 градуса в Бургас и в региона, слънце и топлина.
Нека е хубав денят ви
Автор: Красимир Каулдов
P.S Множествено число на бетон би трябвало да е бетони, а не "БЕТОНове", както аз тъпоумно съм написал. Но пусти стремеж към оригиналничене
Коментари