време за прогноза 13 ноем. 2016 2016-11-13 2020-03-26 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdDlCIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--50b94cdb5192d0e2317df66131e3a959370c9d7d/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/main_img_2077.jpg

Burgas Reporter Ltd.

За алкохола, борбата с него и референдумите някога

 В началото на миналия век започва организирана борба срещу алкохола и кръчмите в Бургаско. Създават се масово в селата и градовете Въздържателни дружества. Целта им е била да разясняват вредното действие на алкохола и тютюнопушенето върху човека. Изнасят се сказки по темите, а за лектори са канени известните д-р Харалампи Нейчев и д-р Пенчо Никоевски от София, както и бургазлиите д-р Ради Генов, д-р Теодоси Болгуров, д-р Ст. Максимов и др. Масово младежи се абонирали за сп.   “Въздържател”, сп. “ Борба с алкохолизма”, “ Трезвеност и култура”. 

С дарения е закупен прожекционен апарат “Синема”, с който са прожектирали филми в Коджакафалийската махала и с. Атанасово / дн. к-с Изгрев/.
През 1927 год. бургаските граждани са настоявали да се въведе проитвоалкохолно обучение в училищата на града. До конкретни действия не се стигнало.
През същата година се провеждат референдуми в с. Просеник и с. Орханкьой /дн. Орлинци / за затваряне на кръчмите в селата. Но питейните заведения  не работили само 1 ден, в деня на провеждане на допитването. В с. Българово младежите участници във Въздържателното дружество също направили референдум сред своите съселяни, но спечелили кръчмарите с 304 гласа срещу 219 против. 
Печеливш бизнес за това време било продажбата на алкохол и откриване на нови кръчми по селата. Стигнало се до там, че в едно малко селце  Хаджи Балабан - Карнобатско с 300 жители на 45 къщи да има 3 кръчми.

Кафене и бирария "Балкан"
През 1928 год. Въздържателното движение достига и до Малко Търново. Там е основано “Странджански трезвеник”. По същото време и в Созопол се открива ложа  “Трезвен лозар”.
Създават се нови ученически Въздържателни дружества в Бургас “ Постоянство” / 1933 год./, “ Живот” / 1937 год./ към Търговската гимназия. Младежите изнасят театрални спектакли, оперетни представления, музикални вечеринки, канят лектори.  
Интересно е да надникнем в Устава на ученическото Неутрално Въздържателно дружество “ Искра” № 29 основано на 6 март 1921 г. в гр. Айтос.
Член 5 от техния устав гласи : “ Дружеството има за цел да води упорита борба против употребата на спиртни питиета и упойващи средства за наслада: ракия, вино, коняк, бира, тютюн, опиум, хашиш, морфин и пр., за да издигане на нравственото и  физическо състояние на личността, семейството и цялото общество.
Да води борба против произвеждането, пренасянето и поднасянето на всички гореспоменати неща до пълното им премахване от употреба.
Забележка: Позволено е на членовете да употребяват споменатите питиета и вещества само при религиозни обреди или по лекарско предписание.”
Всеки член плаща ежемесечна такса членство от 2 лв.
По късно през 1933 год. пак в Айтос се издава юбилеен лист “Ковач на трезвеността”.
Освен алкохол в България започва да проникват и да се разпространяват силни опиати като дрога и хашиш чрез пристанище Бургас. Контрабандата не е от вчера. В бургаския вестник “Морска заря” от 25 януари 1929 год. се описва разкриването на голямо количество хашиш в бургаската митница. Посочени са и местата, където млади хора се събират да пушат опиум.

Педиатърът д-р Костов и компанията му в кръчма "Тишина" през 1938 год.
Борбата с алкохолизма била сериозна и много трудна. Зимните месеци изобилствали от именни дни на светии. Особено през м. февруари, когато на 14 февруари се чествал св.Трифон. Тогава в Поморие се организирала традиционната Лозарска вечеринка, по случай патронния празник на лозарите, където след литературната част се разигравала томбола и се  дегустирали вината на производителите от този район.

В Бургас се е славел също с множество кръчми, бирарии и питиепродавници. През  1939 год. са регистрирани внушителен брой 60. Те се намирали не само в центъра на града, но и в кварталите.Култова кръчма за времето била “ Тишина” на ул. “Богориди”. В нея жени не влизали, било запазено място за мъже.
Така е било някога. Борбата продължава и днес!

автор: Соня Кехлибарева
Коментари

време за прогноза ...


ориентири ...


пред олтара ...