здраве 12 авг. 2016 2016-08-12 2020-03-23 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBcDBxIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--527163eafbe6e9d19b64b557e468629fb5c8a773/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/main_img_740.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Спешните пациенти в УМБАЛ-Бургас се преглеждат безплатно

Заради зачестилите сигнали на граждани за достъпа до Спешното отделение на МБАЛ-Бургас от многопрофилната уточняват какъв е редът за приемане на пациенти.

Право на безплатен преглед имат лица, които са се самоопределили като спешни или са били докарани в Спешно отделение на УМБАЛ-Бургас с линейка на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП). 

Дежурният лекар е този, който преценява дали пациентът е спешен, има ли необходимост от консултация със специалист и нужно ли е да бъде приет в болницата. В случай, че медикът прецени, че състоянието на пациента не е спешно, той има право да го пренасочи към общопрактикуващия му лекар или дежурния кабинет, с който неговият общопрактикуващ лекар има договор.

 Това гласят законовите разпоредби, регламентиращи достъпа до спешна медицинска помощ. По този механизъм се осъществяват и прегледите в Спешно отделение на УМБАЛ-Бургас, уточняват от здравното заведение.

В спешно отделение на МБАЛ-Бургас АД  безплатно се извършват прегледи на всички лица, които са обект на спешна медицинска помощ:

1. Всички болни и пострадали, намиращи се в състояние, пряко застрашаващо живота им;
 2. Всички болни и пострадали при ПТП, при кризисни ситуации, бедствия и т.н., транспортирани до спешно отделение от екипите на ЦСМП-Бургас;
 3. Болни и пострадали, потърсили сами помощ в спешно отделение, при които се установи необходимост от последваща хоспитализация;
 4. Лица с данни за психично разстройство, които представляват опасност за себе си или околните-търси се съдействие на органите на реда и Центъра за психично здраве - Бургас;
 5. Жени със започващо раждане или аборт;
 6. Деца до една година, за които е потърсена медицинска помощ;
 7. Военноинвалиди и военнопострадали;
 8. Лица с трайна загуба на работоспособността над 90 %.

„Отказът на пациента да бъде приет в лечебното заведение, след информирането му от специалист за нуждата от това, включването му в листа за планов прием или отказът му да бъде включен в нея, се документират задължително писмено срещу подпис. Разходите по извършените прегледи, изследвания и консултации се заплащат от пациента по цени, определени от лечебното заведение.”, уточняват още от УМБАЛ-Бургас.

Съгласно действащите закони, здравноосигурените лица могат да ползват безплатно медицинска помощ по следния ред:

1. Във времето от 08:00 до 20:00 ч. в работни дни  – да  се обърнат  към общопрактикуващия си лекар.

2. Във времето между 20:00 ч. вечерта и 8:00 ч. сутринта през работните дни и денонощно през почивните и празничните дни – към дежурния кабинет на лечебно заведение, с който неговият общопрактикуващ лекар има договор. 

Личните лекари в Бургас имат договори с дежурни кабинети в три лечебни заведения: МЦ „Св. Николай Чудотворец“, МЦ „Св. София“ и „Лайф Хоспитал“. Всеки пациент трябва да се поинтересува с кой дежурен кабинет има договор неговият личен лекар.

Лекарите в дежурните кабинети нямат правомощия по издаване на медицински документи за насочване на пациентите към други специалисти за консултативни прегледи, за извършване на медико-диагностични и други изследвания.

МЦ „Св. Николай Чудотворец“, който се намира до Спешно отделение на УМБАЛ Бургас, приема през нощта и почивни дни пациенти на 62 общопрактикуващи лекари от Бургас. Тези пациенти не заплащат оказаната им медицинска помощ в кабинета на МЦ „Св. Николай Чудотворец“, а само потребителска такса.

Всяко лице, в т.ч. и задължително  здравноосигурено лице, при желание може да получи медицинска помощ от  лекар-специалист по конкретна медицинска специалност, без предварително да е посетило и/или да се съобразило с преценката на общопрактикуващия си лекар. В тези случаи лицето само заплаща оказаната му медицинска  помощ.

Спешна медицинска помощ се оказва от всички лечебни заведения, регистрирани по реда и условията, посочени в Закона за лечебните заведения, в  необходимия обем за всяко лице, нуждаещо се от такава, независимо от неговото гражданство, местожителство и здравноосигурителен статут. 

Медицинските критерии за спешност се различават от общоприетите критерии на обществото и на конкретния човек  за спешност.                     

В съвременната медицинска наука и практика, както и съгласно действащата нормативна уредба  като "Спешно състояние" се определя  всяка остра или внезапно възникнала промяна в здравето на човека, изразяваща се в нововъзникнало или в промяна на съществуващо заболяване, увреждане или друго състояние или обстоятелство, а също и усложнение при родилка, застрашаващо здравето и живота на майката и плода, с достатъчна по сила тежест, което може да доведе до смърт или до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизнено значими органи и системи, в т. ч. критични нарушения в жизненоважните функции, загуба на функция на орган или на част от тялото, временна или постоянна инвалидизация, ако не се предприемат незабавни медицински действия, целящи физиологична стабилност и/или ефективно дефинитивно лечение на пациента.

"Спешен пациент" е всеки, при който е налице спешно състояние и поради това нужда от провеждане на спешни диагностично-лечебни действия или транспорт, които ако не бъдат предприети незабавно, биха довели до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизнено значими органи и системи или до смърт. 

Коментари

здраве ...


спорт ...


региони ...