От прохождането на бебето до 10-12- годишна възраст децата трябва да се оставят да ходят боси - в парка, по асфалт, по пясък, по килими в къщи. Босото ходене е единствената ефективна профилактика и лечение на плоското ходило.
Това обяснява корифеят в детската ортопедия проф. д-р Борислав Владимиров, методичен ръководител на Отделението по ортопедия и травматология в бургаската УМБАЛ „Дева Мария”.
По думите му ходенето боси е не само препоръчително, но дори задължително при малките деца.
„Трябваше да минат десетилетия, за да разберем, че не с фитнес зали и със засилване на мускулите ще вдигнем сводовете на краката, а с дразнене на рецепторите на кожата отдолу. Четири мускула изграждат сводовете, но те не могат да се развият, ако не дадем свобода да се дразнят рецепторите, а вместо това ги ограничаваме непрекъснато с обувки. За моите 50 години практика не съм видял циганче с плоско ходило!” , коментира проф. Владимиров
Проучвания показват, че от плоскостъпие (дюстабан) страдат най-често живеещите в Северна Америка, Канада и Европа. Във всички останали райони в света няма установени такива случаи, заради практиката на населението да ходи босо.
В последните години и Европа „отваря очи” за босото ходене, а Европейската федерация по детска ортопедия и травматология на свой конгрес препоръча премахването на ортопедичните обувки, стелки и подложки при децата, уточнява проф. д-р Владимиров.
Коментари