За разлика от някои колебания и грешки през есента в пролетния полусезон в Трета Югоизточна лига „Черноморец 1919“ се представя впечатляващо.
Разбира се за „акулите“ беше непосилна задачата да стопят преднината на оспорващите си първото място „Левски“ Крумовград и „Саяна“ Хасково, но това не омаловажава доброто представяне на бургаските футболисти.
В края на първенството проблемите в отбора обаче са повече извън терена и са свързани не толкова със спортно-техническата част или с управлението, а със спортната инфраструктура.
„Черноморец 1919“ се оказва насред труден момент и може би е по-близо от когато и да е било от това да напусне своя исторически дом, своя стадион. Заради непреодолими външни проблеми.
Всъщност, по документи спортното съоръжение не е собственост на отбора, а практически на...синдик. И с неговото съгласие, с неговото разрешение и с неговите условия отборът тренира и играе мачове на стадиона...
Но тази формула явно е изчерпана и генерира все повече трудности.
През миналата седмица от клубното ръководство на „Черноморец 1919“ поканиха на среща фенове, родители на играчи от школата и изобщо всички бургазии, които се интересуват от бъдещето на отбора.
На нея хората, които се опитват да задържат клуба над водата, честно и открито споделиха, че заради драстичното увеличение на цените на всичко възможно клубът трудно покрива разходите по наема, по поддръжката на стадиона и помощните терени, както и трудно може да прави качествена селекция за мъжкия отбор. Така няма как да се преследва като цел завръщане в професионалната Втора лига.
Но дори не наемът, не високите цени за електричеството, водата, осигуровките и заплатите са големият препъни камък, а това, че според получена информация отборът вероятно ще бъде „поканен“ до шест месеца да напусне стадиона заради някакви бъдеще трансформации по собствеността му.
С цялата тази несигурност нито един инвеститор не би вложил средства в клуб без своя база и с неясен постоянен адрес.
Защо се е стигнало дотук и заради кого, всички в Бургас знаят, но това знание с нищо не променя ситуацията.
При това положение ръководството на „акулите“ е принудено да търси алтернативни варианти.
Една от възможностите е да се кандидатства за концесия на общинския стадион в кв. Долно Езерово, където да се инвестират средства на клуба или да се привлече финансиране по различни програми от Министерството на спорта, за да се обновят теренът и трибуните на съоръжението.
А за школата вече се водят преговори, но остават някои въпросителни. Дали децата ще продължават да тренират и играят на помощните терени на стадион „Черноморец“? Дали ще се търсят други терени на друго място? Дали ще бъдат съхранени всички формации? Дали някои родители няма да грабнат децата си и да ги преместят в други клубове?
Пред „акулите“ има все повече въпроси, които чакат своите отговори.
Част от феновете не искат и да чуят за напускане на родния стадион, други пък вече са готови да преглътнат "емиграцията" в името на запазването на отбора. Но за да се премине през поредното изпитание, ръководство, играчи и фенове трябва да бъдат заедно в поредната мисия по спасяването на „Черноморец“ Бургас.
Защото се оказва, че за евентуалното концесиониране на стадиона в Долно Езерово най-вероятно ще има и други желаещи. Което завързва още повече заплетения възел.
По всичко личи, че за „Черноморец 1919“ се задава бурно лято.
Но в цялата тази напрегната обстановка има и нещо добро. От школата на отбора вече бяха създадени играчи, които се интегрират в мъжкия отбор. И все още носят сините фланелки на „акулите“, а не са отплували към по-големи, по-платени и по-престижни отбори.
В момента най-големият капитал на „акулите“ са тяхната история, традициите, феновете, децата и младежите, които са омагьосани от стогодишната футболна легенда. И едно лудо, лудо, ръководство, което отказва да се предаде и да отстъпи пред трудностите.
автор: Красимир Калудов
Коментари