За неработещи язовири, за чийто ремонт обаче е бил изразходван сериозен финансов ресурс, сигнализира министърът на икономиката Кирил Петков.
Проверка е установила, че при три от десетте напълно завършени язовири, са били направени идентични разходи, които са съответно 2 пъти и 5 пъти над пазарните цени
По думите на икономическия министър язовирите „Пазар дере“, чиито ремонт възлиза на 2 350 000 лв. , „Злати войвода 4“, съответно на 1 913 000 лв. и „Злати войвода 3“ на 543 хил. лв. са били предадени от Държавна фирма „Монтажи“ на „Държавна консолидационна компания“ (ДКК) като годни за употреба на 31 декември 2020 г.
Същевременно тези съоръжения до момента не могат да се използват по предназначение, защото не са предадени за експлоатация от ДКК към Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.
Министър Петков обяви, че „Цената на един специфичен хидротехнически бетон, който в София е 126 лв., тук е актуван за 219 лв. Плюс 30 лв. транспорт - т.е. приблизително двойни цени за бетона. По-фрапиращи са цените на транспортни разходи. Обикновено цените варират 15-20 ст. на километър, а тука цените, които са искали и са взели съответно от държавата, са 1.16 лв. на тон/км. - т.е. 5 пъти по-скъпи“,
Анализите показват, че над 82% от концентрацията на сключените договори е разпределена между 6-8 фирми.
Kонстатацията от проверките ще бъде предадена на Прокуратурата.
Коментари