икономика 24 апр. 2021 2021-04-24 2021-04-24 https://www.burgas-reporter.comhttps://burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdGR6IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--56de524b692271f83e6ba2f5fbd2559e77e32e25/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/20160816_112735.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Туристическият бизнес търси съдействие от новите партии в Парламента

Членовете на Национално сдружение Случаен превоз (НССП) и Бургаска регионална туристическа камара (БРТК) са притеснени от масовите анулации на чартърни полети от големи туроператори на важни емитивни за страната ни пазари.

В тази връзка НССП и БРТК изпратиха до парламентарните групи на „Има такъв народ“, „Да, България!“ и „Изправи се! Мутри вън!“ две отделни писма, в които описват най-спешните мерки, необходими за спасяване на летния сезон.

"В първото писмо е описан казусът с чл. 234г от Наказателния кодекс , който постави на колене хотелиери, екскурзоводи, туроператори и транспортни фирми. Проблемът с микробусите 8+1 така и не бе разбран от Министрите в оставка Марияна Николова и Росен Желязков и същият остана висящ във времето. Припомняме, че НССП и БРТК дадоха поредица интервюта пред медиите, за да разяснят безумието в приетия чл. 234г НК и инкриминирането на превоза на пътници с превозни средства до 8+1 места, които според действащите закони не попадат в лицензионен режим, а в същото време туристическият бранш ги използва изключително много при обслужването на ВИП групи, екскурзоводски обиколки, журналистически и експидиентски турове, трансфери", съобщават от двете организации.

Във второто писмо акцентът е върху тежката здравна, икономическа и политическа криза в страната, която може да се окаже пагубна за туристическия летен сезон, на когото разчитат голяма част от жителите на Черноморските общини.

Според бизнеса неглижирането на въпроси като: визи за руските туристи, отмяна на ПСР за туристи с ваксинация или документ за наличие на антитела и договарянето на транзитни автобусни "зелени" коридори с буферни зони в съседните държави - поставят България в края на каталозите на чуждестранните туроператори за предпочитани туристически дестинации през лято 2021.

"Отново не разбрани за "зелените" транзитни коридори, днес страната ни е поставена в капан по отношение на туристите пристигащи от  Беларус, Украйна и Молдова. Според последната заповед на Министъра на здравеопазването граждани от посочените държави могат да влизат в страната ни с отрицателен тест, но ограниченията от страна на Румъния за транзитно преминаване през територията и не позволява автобусно обслужване на тези туристи, а то е предпочитано от тях", подчертават още от туристическите организации.

От БРТК и НССП напомнят и за предстоящия проблем с масово изтичащите през май застраховки „Отговорност на туроператора“.

„През май 2020 г. голяма част от застрахователните дружества отказаха да подновят застраховка „Отговорност на туроператора“ или увеличиха размера на премията многократно, с което я направиха непосилна за неработещите поради пандемията туроператори. В рамките на една година няколко пъти бе поставен въпросът за гаранционния фонд, но и до днес решение няма.”, коментират от бранша.

Туроператорите, които единствено посрещат чуждестранни туристи в България – т.нар. „входящ туризъм“, са изправени пред риска да загубят своя лиценз, ако не се поднови застраховка „Отговорност на туроператора“.

„Не е ясно защо туроператор на входящ туризъм е задължен да плаща застраховка „Отговорност на туроператора“ при условие, че не отговаря за ликвидността на средствата на туриста”, допълват още представители на бизнеса.

Според тях в ситуация на неясен летен сезон, в който туризмът ще разчита главно на вътрешен пазар, това допълнително утежнява разходите на туроператорите.

Коментари

икономика ...


Местни избори 2023 ...


политика ...