Въпреки плавно покачване на заболелите с коронавирус и на заетите болнични легла у нас, все пак се наблюдава и добра тенденция – променя се съотношението между броя на излекуваните спрямо броя на заразените.
„За миналата седмица броят на излекуваните беше 3 117 срещу 8 780 потвърдени случаи – близо 3:1. За тази седмица излекуваните са 6 996, а на потвърдените 11 057 – съотношение 2:1”, съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб.
Заетостта на леглата в болниците за неусложнение пациенти е 48%, а за интензивните – 57%.
От началото на пандемията заразените медици са общо 10 309, като към момента активните случаи са 733, а в лечебни заведения са 86 медици.
Тъй като заболеваемостта не се е увеличила еднакво навсякъде, от Националния оперативен щаб и Министерството на здравеопазването обсъждат локален подход за прилагането на противоепидемични мерки за овладяване на епидемията.
„Днес щабът в Бургас напълно оправдано е взел решение да отмени плановия прием и плановата дейност на болниците. Заставаме зад това решение и бих искал да препоръчам и на други щабове в страната да обмислят подобни действия – Кюстендил, Враца, София, Плевен. Там където има много лечебни заведения – както е в София, не е задължително това да се случва във всички, а само в тези, където натовареността е най-голяма”, заяви от своя страна главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му през последните две седмици в България заболеваемостта е 285 на 100 000 души, което отрежда страната ни на 18-то място в ЕС и на 5-то място на Балканите.
„Ситуацията в страната се дължи на циркулирането на новия щам – т.нар. британски вариант. Увеличаването на случаите се дължи на по-високата възприемчивост и по-бързо заразяване с вируса.”, уточни здравният министър Костадин Ангелов.
Към момента ваксинираните у нас са малко под 250 000, а втора игла са получили около 41 000.
Коментари