В условия на социална изолация все повече се развива пазаруването през интернет.
Тази тенденция обаче се използва и от търговци, които продават съмнителни продукти на изключително завишени цени.
Онлайн магазини предлагат редица продукти, които се рекламират като "единствената защита срещу коронавируса" или "единственото лечение". Много търговци предлагат маски, дезинфектанти или лекарства на цени, надвишаващи неколкократно реалната стойност на артикула. Използват се и други трикове - например, твърдения, че продуктът се изчерпва, за да се подтикне потребителят към бърза покупка.
В тази връзка Европейският съюз предприема действия срещу онлайн търговци, които използват кризата с коронавируса, за да продават фалшиви лекарства или да повишават цените.
За какво трябва да следите
Някои твърдения или практики би трябвало да Ви поставят нащрек:
-изрично формулирани или косвени твърдения, че даден продукт лекува или препятства заразяването с COVID-19;
-използването на неофициални източници за подкрепа на твърденията, например неизвестни лекари;
-използването на логото или имена на държавни органи, международни организации или известни експерти без линкове към официални документи;
-твърдения, че продуктът е “наличен само днес”, “бързо се изчерпва” и други подобни;
-твърдения като “най-ниска цена на пазара”, “единственият продукт, който може да излекува COVID-19”;
- високи цени, обосновани с "чудеодейните" лечебни свойства на продукта.
„Най-добре е да разчитате на официални източници за информация относно коронавируса, например от държавните власти (Министерството на здравеопазването) или от международни организации като Световната здравна организация.”, съветват европейските експерти.
Мерките на ЕС
Европейската комисия и органите за защита на потребителите в отделните страни си сътрудничат в борбата срещу подобни измами онлайн. На 20 март те публикуваха обща позиция за най-често срещаните видове измами и нелоялни търговски практики, за да помогнат за по-доброто им идентифициране и премахване от онлайн платформите.
На 23 март комисарят за правосъдието и защитата на потребителите Дидие Рейндерс изпрати писмо на различни платформи, социални мрежи, търсачки и онлайн магазини, за да поиска тяхното съдействие за разобличаването и слагането на край на онлайн измами.
Директивата за нелоялните търговски практики забранява заблуждаването на потребителите за ползите или очакваните резултати от даден продукт. Всяко едно твърдение, че продукт лекува определена болест, трябва да бъде подкрепено с доказателства. Операторите на интернет платформи, функциониращи в ЕС, са длъжни да се намесят, ако научат за извършването на незаконна дейност.
Коментари