През последните седмици – в резултат на кризата, която туристическият бранш изпитва заради COVID-19 – експерти излязоха с предложение курортът Слънчев бряг да се рекламира като място за балнеотуризъм, където да се лекуват белодробни проблеми.
Има ли обаче най-големият ни летен курортът този потенциал и може ли да промени своя облик?
„Преди години к.к. Слънчев бряг притежаваше потенциала на рекреационен курорт и голяма част от туристите идваха, за да се възползват от оздравителни програми. Днес обаче с високата степен на застрояване, липсата на градоустройствена визия, безпрецедентното унищожаване на природни дадености, курортът загуби голяма част от богатството си. Все пак няма невъзможни неща и с общи усилия, съвместни действия от страна на бизнеса и държавата е повече от наложително да се развиват в тази посока не само к.к. Слънчев бряг, но и другите ни туристически курорти.”, коментира Иван Иванов председателят на Бургаската регионална туристическа камара пред „Бургаски репортер”.
Той обаче е на мнение, че за да се реализира тази идея, ще е нужно да се вложат сериозни средства.
„Ще са необходими крупни капитали, защото всичко е построено, застроено е със силно изявена сезонност и не е оборудвано за целогодишна експлоатация. Няма ги тихите кътове, няма ги спортните и детски площадки, няма го просторния изглед към морето.”, аргументира се Иванов.
Според него от кризата в момента може да се възползват онези представители на бранша, които искат да развиват селски туризъм.
„След пандемията туристът ще търси спокойствие, свеж въздух, малки уютни хотели. В началото туризмът ще бъде ориентиран основно към малки групи на къси разстояния и за по-кратко време. Ще се търси повишено качество обслужване, индивидуално отношение към клиента.”, смята експертът.
Коментари