Да сме обект на проверки, когато сме взели болничен отпуск с предписание за домашно лечение.
Това е само една от мерките, които предвижда държавата, за да спре злоупотребата с мними лекарски бележки. Нещо повече, граничните полицаи да имат достъп до системата на НОИ, за да докладват, ако "болен" служител замине на почивка в чужбина, вместо да се лекува.
Друга мярка, която се обсъжда, е докторите да изписват болничните за много по-кратък период. Според предложението личният лекар ще може да изписва до 7 непрекъснати дни. Досега той можеше да дава до 14 дена. Освен това лекарят ще изписва болнични за не повече от 20 дни с прекъсване в рамките на една календарна година.
Правителственото предложение е лекарските комисии по решение на ТЕЛК да изписват еднократно до 20 дни, вместо сегашните 30. Необходимите 180 дни за възстановяване пък да бъдат намалени на 120.
"Допълнителен контрол може да се осигури и чрез регламентиране на възможност за работодателя да сключи договор с лечебно заведение, в което да изпраща за повторна експертиза своите служители /с тяхно съгласие/, при съмнение че издадените им болнични листове не отразяват адекватно здравословното им състояние. Мярката би имала възпитателен и превантивен характер срещу злоупотребите с правото на ползване на отпуск при временна неработоспособност" , е друго предложение на властта.
Болните задължително ще трябва да спазват предписания режим, лекарствената терапия, назначените диагностично-лечебни процедури и прегледи, включително и в случаите при отпуск поради временна неработоспособност.
Източник: kmeta.bg
Коментари