Какви са ползите за Бургас и за Пристанище Бургас от въвеждането на нови линии и маршрути между населените места в Бургаски залив. Попитахме за това изп. директор на порта Диян Димов.
Икономически оправдано ли е Община Бургас да развива транспортни връзки, обслужвани от „морски таксита“? Има ли потенциал в този транспорт?
Интересът само към остров Света Анастасия нараства всяка година заради готовата инфраструктура там, която е безопасна и нова. Нараства и туристическият поток като екскурзии и пътешествия в рамките на един календарен ден, на кратки разстояния.
От лодката за разходка се преминава на друго ниво „Sea Bus“, морски автобус.
Този вид транспорт как се вписва в дейностите на Пристанище Бургас?
По този проект, в който сме партньори с Александрополис и Батуми и организацията „Гларус“, на 80% е готов хибридният катамаран. През ноември и декември се предвижда да бъдат проведени изпитания. За началото на следващия летен сезон предполагам, че ще бъде сертифициран и по проект трябва да започне да изпълнява пътешествия из Черно море.
В момента корпусът му е готов в корабостроителницата в Царево.
А линията „Бургас-Инеада-Истанбул“? Какво стана с нея?
Преговорите продължават и в момента. Това са дейности, само допълващи капацитета на Морската гара и на Магазия 1. Проектната му пропускливост е над 300 000 пасажера годишно. Заявките за първите кораби са факт.
автор: Красимир Калудов
Коментари