Недостатъчният брой на кадри, липсата на здравна стратегия, корупцията, както и неправилното финансиране на системата са част от негативите в здравеопазването, посочени от лекари и пациенти по време на срещите им с кандидата за кмет на община Бургас Живко Табаков.
Възможните решения на тези и други проблеми бяха обсъдени от г-н Табаков, д-р Димитър Шишков, уролог, с редица специализации в Швейцария, член на Европейската урологична асоциация и д-р Светослав Тодоров, магистър по обществено здраве и здравен мениджмънт, специализант по неврохирургия в УМБАЛ-Бургас.
В дискусията като тежък порок бяха определени корупционните практики в здравеопазването и тромавата структура на НЗОК.
Според д-р Шишков корупцията е основният бич в държавата и едва, когато зад решетките бъде вкаран министър, шеф на каса или директор в болница, ще стане ясно, че има противодействие срещу нея.
Специалистът определи като абсурд ситуацията, в която един доктор извършва 25 операции на ден, срещу това получава 1000 лева заплата, а е спечелил на болницата 250 000 лева.
Д-р Шишков изрази мнението си, че ако бъде направена една съвсем проста справка за това какви са преките и непреките разходи в една болница, би трябвало нещата да привлекат вниманието на прокурор.
Центровете за спешна медицинска помощ да имат връзка със спешните приемни в болниците, за да могат болните да бъдат настанявани там, където има свободни места директно – предложи д-р Светослав Тодоров, магистър по обществено здраве и здравен мениджмънт
Ползата от тази промяна се изразява с това, че по този начин ако дадено отделение е със запълнен лимит, болният ще може да бъде настанен в друго, но това може да се осъществи само с работеща комуникация между Центъра за спешна медицинска помощ и съответното лечебно заведение.
Младият доктор поясни, че организацията в УМБАЛ-Бургас в момента била сравнително добра. Особено полезно било въвеждането на длъжността „супервайзър”, който да посреща и насочва всеки пациент, който не е докаран с линейка на Центъра за спешна медицинска помощ.
В дискусията, посветена на бургаското здравеопазване, Живко Табаков сподели предложението си приетите студенти по държавна поръчка в новооткрития Медицински факултет поне три години след своето завършване да остават да работят в Бургас или в България, за да се спре процесът на изтичане на кадри. Ангажирането на общината в тази кампания по привличане на млади здравни специалисти може да бъде реализирано чрез Фонда за отдаване на жилища.
„Неоспорим факт е, че Община Бургас сега води политика към инвестиции в здравеопазването. Трябва да сме наясно, че не можем само да финансираме болниците, но е нужна и ясна визия за тяхното развитие. Нужен е щателен анализ на цялата материална база на здравните заведения в града, защото действително се дадоха много пари за Комплексния онкологичен център, но техническите бази на Психодиспансера и Белодробната болница имат нужда от голяма инвестиция също”, каза още Табаков.
Коментари