Диян Димов е изпълнителен директор на Пристанище Бургас. Със своя екип търсят различни начини, за да направят така, че да привличат все повече товари и да увеличат приходите на държавния оператор. От него ще разберем какви са икономическите „сигнали“ в началото на тази година.
Ако е възможно такова сравнение, преди да сте направили официални анализи, повече или по-малко обработени товари имате през месеците януари и февруари в сравнение със същия период на 2018 год?
Според първите резултати за двата месеца на тази година очакваното увеличение е над 15%. Както в количествено, така и във финансово отношение спрямо 2018 год. Клиентите са ни традиционни, но самите те имат увеличение на оборотите.
Видовете товари какви са през тази година и повече ли кораби приемате?
Това са металите, азотните торове и други традиционни. Колкото до корабите…не може да има увеличение на тонажа, без да има и увеличение на бройката плавателни съдове. На няколко пъти през тази година имаме дни, в които кораби чакат отвън на рейд. Това не е добре за производителите ,които очакват товарите и не могат да произведат бързо продукцията си.
Приемате и обработвате повече кораби и повече товари, но същевременно се увеличават и размерите на зоната за обществен достъп на пристанището. Иначе казано и повече хора, посетители започват да се разхождат там, да се забавляват, да ползват някакви услуги…как се справяте с това „съжителство“?
Бившият район „център“ е с капацитет два пъти повече от това , което към момента имаме като товарооборот. В инфраструктурно отношение с новите площадки, реконструкцията на челния фронт, на самите кранове по кея, които работят там…всичко това ни позволява спокойно да си правим организацията на тази релокация. Позволява ни и да концентрираме товаро-разтоварната дейност в тази част.
А идеята, която наскоро започна да се обсъжда в публичното пространство за извеждане на централната улица „Александровска“ до морето, до пристанището със създаване на нов площад, нова обществена зона…как се вписвате с вашата работа в това разрастване на градския център?
Това е стара идея, която рано или късно ще бъде осъществена. Така или иначе тя е част от генералния план от 1996 год и неговият срок беше до 2015 год. Фактически няма ново. Тази товаро-разтоварна дейност, която е в момента, сме я планирали и я планираме така, че да бъде концентрирана по тези места ,които ще останат след „отварянето“ на ул. „Александровска“ към морето.
автор: Красимир Калудов
Коментари