Комисията за защита на конкуренцията предлага промяна в Закона за лечебните заведения, след подадена жалба от МБАЛ-Поморие
Програмата за стабилизиране на МБАЛ Поморие е в сила от 2015 г., след като болницата изпадна в критичен момент за съществуването си.
„Общината не е спирала да подпомага финансово търговското дружество МБАЛ-Поморие, защото усилията на кмета Иван Алексиев са насочени именно към това да се осигури съществуването и медицинското обслужване на болницата.”, съобщават от пресцентъра на Община Поморие.
И уточняват, че част от „оздравителните” мерки е отварянето на напълно обновена медико-диагностична лаборатория, оборудвана според изискванията и с назначен екип от висококвалифицирани специалисти.
Въпреки че Законът за здравното осигуряване гарантира на пациентите свободен избор на лечебно заведение, през 2017 г. директорът на РЗОК-Бургас издаде заповед, с която Касата отказа да сключи договор с местната болница и ограничи възможността за извършване на изследвания от пакет „Клинична лаборатория”.
Отказът е аргументиран с факта, че на територията на община Поморие вече има такъв договор, подписан между НЗОК и друго лечебно заведение.
„Тази явна дискриминация накара кмета и управителя на МБАЛ да предприемат действия за защита правата на болницата пред други институции. По случая се самосезира и Комисията за защита на конкуренция /КЗК/. В официалното становище на Комисията от декември 2018 г. е записано, че при наличието на фиксирани цени, конкуренцията между лечебните заведения се осъществява чрез възможността пациентът да избира къде да се лекува. Но на практика, когато в даден район има само едно лечебно заведение с договор с НЗОК, голяма част от пациентите остават без правото на избор.”, уточняват от Община Поморие.
Обхватът на лечебните заведения, които могат да сключат договор с НЗОК се определя от Националния рамков договор /НРД/. КЗК счита, че тази възможност следва да бъде регламентирана в Закона за лечебните заведения, а не да бъде регламентирана само в Националния рамков договор.
Въз основа на становището на КЗК, кметът Алексиев отново предприе необходимите действия, с които да настоява пред компетентните държавни органи да отменят или изменят съответните разпоредби на Закона за лечебните заведения и свързаните с него актове, така че жителите на община Поморие да могат да се ползват от правото си на избор на лечебно заведение за извънболнична помощ.
Коментари