Аутсорсинг сектора в България възлиза 2.1 млрд. евро за 2017 г.
Това показват данните от Годишния доклад за развитието на индустрията на Българската аутсорсинг асоциация (БАА).
Секторът расте с чувствително по-висок ръст спрямо темпа на растеж на националната ни икономика и за миналата година формира 4.8% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната, в сравнение с 4.2% през 2016 г.
Резултатите на аутсорсинг индустрията за 2017 г. са по-добри от очакваните, като оперативните приходи нарастват с 18.2% вместо прогнозираните в миналогодишното издание 13.5%. При запазване на този положителен тренд се очаква до 2021 г. приходите в сектора да се удвоят до 4 млрд. евро, а относителният му дял в БВП да достигне 7.9%.
Анализът беше представен в дискусията „Потенциалът на България в глобалната индустрия на изнесените услуги с висока добавена стойност“.
Годишният анализ е изготвен от SeeNews и включва данни за 477 български компании, занимаващи се с аутсорсинг на бизнес процеси (BPO) и ИТ аутсорсинг (ITO) през 2017 година. Съотношението между двете подразделения на изнесените услуги е почти изравнено, с лек превес на BPO от 51%.
Аутсорсинг секторът формира 2.4% от работния пазар в България. В него са заети повече от 67 300 души към края на 2017 г., като към 2021 г. броят им се очаква да превиши 79 хил. души.
Индустрията на изнесените услуги у нас продължава да е сред водещите данъкоплатци с внесени данъци в размер на 15.5 млн. евро. През 2017 г. компаниите в сектора са платили 1.3% от всички данъци в икономиката.
Аутсорсинг секторът генерира 7.9% от всички разходи за заплати в икономиката през 2017 г., докато през предходната година този дял е бил 6.5%. Освен това индустрията на изнесените услуги дава 6.2% от всички разходи за социално осигуряване в националната икономика през годината, което е повишение в сравнение с дела от 5.0% през 2016-a.
През последните години аутсорсинг индустрията вече има национално присъствие. Най-големите хъбове за аутсорсинг услуги остават големите градове с университети, като се наблюдава тенденция за все по-голямо изнасяне на дейността извън столицата. София, Пловдив и Варна са трите най-големи аутсорсинг центрове, като Велико Търново и Бургас също привличат все повече нови компании.
Над половината от компаниите (52%) в аутсорсинга у нас са с български собственици, като в компаниите с чуждестранно участие 53% от инвеститорите са от Великобритани, САЩ, Германия и Холандия. Сред чуждестранните клиенти на българските аутсорсинг компании доминират компании от Западна Европа, Великобритания и САЩ.