Държавата трябва да „излезе” от всякъде, откъдето може да си го позволи. Трябва да си остави единствено образованието, отбраната и здравеопазването.
Това смята председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев.
„Голяма част от всички контролни механизми на държавата се правят от раздути администрации. Модерните държави аутсорсват тези процеси – има специализирани компании, контролни организации и т.н. Държавата не трябва да бюрократизира бизнеса. Правилно е обратното – бизнесът да зареди с предприемачество администрациите.”, коментира Радев пред „Бургаски репортер”.
Според него държавата няма място и в определянето и „стопирането” цената на хляба.
„Всякакви опити на държавата да „играе” на пазара са опити да играеш в „уговорен мач”. Категорично държавата няма работа в това нещо”, коментира председателят на Българската стопанска камара.
По думите му това е „див популизъм”, който е излишен. Затова решението според него е да се създадат условия хлебопроизводителите да се конкурират честно, след което те сами ще свалят цената на насъщния.
„Аз съм за пазар… пазар… пазар… повече пазар и по-малко държава.”, коментира Радев.
Според него намесата на държавата е излишна и когато пред работодателите се настоява да наемат хора с увреждания.
„Това не трябва да е регламент. Нека да има поощрения, за да бъдат наети хора с увреждания – работодателят да бъде освободен от осигуровки, например. От колко хора с увреждания се нуждае балетът в Държавната опера?! Защото Пламен Карталов (бел.а. – директорът на Софийската опера) също е работодател. Казвам това като доказателство, че всички онези регламенти, с които държавата започва да посредничи в естествените отношения в един пазар, за мен са деформация.”, каза още председателят на БСК.
Във връзка със случващото се в Карнобат Радосвет Радев постави въпроса защо едва сега се предприемат подобни действия там.