През последните десет години сривът на преките чуждестранни инвестиции в България е десеторен. Понижението е започнало от нива 17.7 млрд лева през 2007 год и е достигнало 1.8 млрд лева през 2017 год.
В началото на периода този обем е заемал 28% от БВП, а в предходната година едва 2% от брутния вътрешен продукт са били резултат от инвестирани в страната пари от чуждестранни компании.
Според председателя на Българската стопанска камара Радосвет Радев ниското корпоративно данъчно облагане е наистина атрактивно, но недостатъчно за привличане на външен ресурс.
От Камарата са категорични и в това, че предимството с евтината и добре обучена работна ръка също е загубено, защото в момента у нас има недостиг на квалифицирани специалисти.
Според експерти на БСК оптималното ниво на преките чуждестранни инвестиции за една икономика е 10%, а в България това ниво е едва 2%.
От Камарата посочиха като най-важните фактори за инвеститорите спокойствието и сигурността, т.е стабилната (без чести промени) нормативна уредба, гарантирана сигурност на собствеността и качествено правораздаване, ниско ниво на регулиране и качествено административно обслужване, вкл. електронизация на административните услуги.
Другата важна предпоставка за взимането на положително инвестиционно решение е наличието на работна ръка и не на последно място качествена инфраструктура.
Коментари