Автомобилостроенето, информационните и комуникационни технологии, хранителната промишленост, селското стопанство и производството на дрехи са сферите, в които индийски обмислят възможността за инвестиции у нас.
Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на икономиката Александър Манолев с ръководството и членове на най-голямата бизнес организация в Индия – FICCI.
По време на разговорите с потенциални инвеститори, които имат интерес към България, зам. министърът отправи покана към тях да посетят страната ни и им препоръча конкретни локации, които биха били подходящи за разкриване на техни производства.
Като безспорни предимства на страната ни г-н Манолев посочи
икономическата политика на България, която поставя акцент върху развитието на индустрии с висока добавена стойност като информационни технологии, автомобилната индустрия, машиностроенето, химическата и фармацевтичната промишленост. Допълнителен плюс е и това, че с инвестиция в нашата страна индийските компании ще получат достъп до единия европейски пазар, а стратегическото ни географско положение ни прави атрактивни и за локация за бизнес с трети страни от Близкия и Далечния Изток.
По време на срещата бяха представени и предимствата, които Национална компания „Индустриални зони“ (НКИЗ) може да предложи в локациите, които оперира. Подписано бе и Споразумение за партньорство между Антоанета Барес, изпълнителен директор на НКИЗ и Ракеш Бакши, член на Управителния съвет на FICCI, по силата на което организацията ще насочва своите членове, проявяващи интерес към България, към държавните индустриални зони.
Основана през 1927 г., FICCI е най-голямата и най-стара бизнес организация в Индия. Тя обслужва членовете си от индийските частни и публични корпоративни сектори и мултинационални компании, като достига до над 250 000 компании.