Бургаските народни представители от БСП търсят отговор на въпроса защо системата за ранно оповестяване и интегрирано управление на риска от наводнения в Община Бургас не е сработила по време на бедствието, предизвикано от проливните дъждове.
Депутатът Николай Тишев цитира текстове от параметрите и стандартите, които системата покрива. Особен интерес за социалистите предизвиква и сумата от над 1 млн. лв, които са били усвоени по европейски проект, за да се осигури 24 часов мониторниг, превенция и защита на населението от такива катаклизми чрез видеонаблюдение на потенциални реки и водоеми.
Съоръжението е било открито тържествено в края на април 2017 год. , а част от проекта е разработването на мобилно приложение, което да известява гражданите през мобилните им телефони за проливни валежи и наводнения.
Ето защо Тишев и колегите му питат защо въпреки тази система Равнец е потънал под вода.
Народните представители отказват да приемат „мантрата“ на управляващите , че причина за бедствието е Природата и смятат, че катаклизмът е предизвикан най-вече от слабата превенция и от несвършената работа.
Социалистите смятат, че отказът на държавата да осигури средства за почистване и укрепване на дерета и реки в община Камено през последните години е довел до катастрофата по тези места.
Според тях е безсмислено след трагедии от такъв характер пост фактум да се „изсипва“ целият Министерски съвет в пострадалите населени места.
От своя страна депутатът Димитър Стоянов сподели притесненията си, че държавата ни няма никаква готовност за справяне със зачестилите бедствия, предизвикани от от климатичните изменения.през новия век.
Коментари