Новоизбраният президент Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова положиха клетва днес.
Церемонията се състоя в пленарната зала на Народното събрание и беше открита от председателя на Парламента Цецка Цачева. Сред официалните гости беше патриарх Неофит. В залата присъстваха още Росен Плевнелиев, вицепрезидентът Маргарита Попова, министър-председателят в оставка Бойко Борисов, министрите от кабинета в оставка, членовете на Конституционния съд, председателите на ВАС, ВКС, ВСС, представители на дипломатическия корпус и др.
В началото на своята реч новият държавен глава изказа признателност към постигнатото от неговите предшественици – Желю Желев, Петър Стоянов, Георги Първанов и Росен Плевнелиев.
„Всяко поколение има своите изпитания. Преходът се оказа нашият жребий. Той донесе капитални обществени промени... икономическите реформи, макар и болезнени, доведоха до превръщането на плановата иономика в пазарна. България постигна важни стратегически цели – членството в Европейския съюз и НАТО. От панорамен поглед страната ни е изпълнила програмата на историческият преход... Но погледът погледът на обикновения гражданин вижда друго. Свикнахме да гласуваме, ала мнозина днес не виждат смисъл да го правят. Примирихме се с изборните злоупотреби, имаме многопартийна система, но партиите са повече от идеите за България. Партийната генетика в зората на прехода изглеждаше по-автентична от днешната политическа ГМО кухня.”, заяви ген. Румен Радев.
Според него отчуждението на гражданите от политическата класа е благодатна почва за развихрянето на популизма, а проведеният референдум е показал, че българите искат личности в парламента и ограничаване на партийните субсидии.
„Отговорност на народните представители е да намерят решение на тези граждански очаквания. Реформата на Изборния кодекс трябва да е такава, че да не създаде повече проблеми, отколкото се опитва да реши. Да повиши индивидуаната отговорност на народните представители пред избирателите.”, каза още новият президент.
Той подчерта, че парите за партиите трябва да се ограничат чувствително, но да не се забравя, че лишени от разумно финансиране, те ще станат още по-зависими от лобисти и външни фактори.
В речта си Румен Радев подчерта, че в обществото ни се усеща сериозна липса на справедливост.
„Правосъдието е бавно, общественият авторитет на съдебната власт е нисък, шири се усещане за безнаказаност. Съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото Народно събрание и да постигне ясни цели – бързо, справедливо и независимо правосъдие. Но само промяна в структурата на съдебната власт не решава проблемите на правораздаването. Необходим е комплексен подход - усъвършенстване на процесуалните закони, осигуряване на необходимия брой магистрати, повишена отговорност в системата, решителни антикорупционни мерки.”, заяви ген. Радев.
В своето слово той обърна внимание и на необходимостта от промени в сферата на образованието, здравеопазването, социалната сфера, финансиранета на науката, подкрепата на бизнеса и борбата с корупцията.
„Ще работя с всички сили нашите сънародници зад граница да усещат подкрепата и грижата на България, независимо в кой край на света се намират. Като президент нямам амбицията да превишавам своите конституциаонни правомощия, но и няма да допускам тяхното орязване или фактическо обезсилване. Осъзнавам ясно, че държавният глава по същество е лишен от законодателни и изпълнителни правомощия. Но и никоя институция сама не е способна да постигне големи национални цели.”, каза още новоизбраният държавен глава.
Той подчерта, че президентската институция съсредоточава широк кръг от функции и разполага с правомощия по отношение на трите власти. Радев пое отговорност да използва всички възможности за да насърчава диалога и взаимодействието между институциите, политическите и обществените сили.
„Защото не партийният монопол между институциите, а балансът и сътрдничеството между властите и диалогът с гражданското общество са гарант за демократичното развитие и просперитетът на страната ни.”, заяви президентът.
Според него членството на страна ни в двата съюза – ЕС и НАТО – е стратигически избор, който не бива да бъде поставян под въпрос.
„Но ефективното членство предполага ясно осъзнаване и последователно отстояване на националния интерес в рамките на двете семейства. Българската външна политика трябва да се формира у нас и да се отстоява навън, а не обратното. Тази политика трябва да бъде отворена към света и да печели приятели и партньори, а не врагове.”, каза още Радев.
По думите му България има потенциал да засили активната си роля в Югоизточна Европа с инициативи и действия за повишаване на сигурността.
„Убеден съм, че обеденена Европа трябва да бъде съхнранена на всяка цена.”, категоричен е държавният глава.
Според него мигрантската криза изисква обща и решителна европейска политика. Радев смята, че засега се правят отделни действия, но не и цялостна политика.
„Необходими са решителни мерки за защита на границата, за пресичане на нелагалния трафик на хора и за ограничаване броя на нелегалните имигранти. България трябва да настоява за ревизия на Дъблинското споразумение, което отрежда на периферните държави от ЕС ролята на буферна зона.”, допълни той.
„Необходими са решителни мерки за защита на границата, за пресичане на нелагалния трафик на хора и за ограничаване броя на нелегалните имигранти. България трябва да настоява за ревизия на Дъблинското споразумение, което отрежда на периферните държави от ЕС ролята на буферна зона.”, допълни той.
Новоизбраният президент засегна още проблемите с междуародната обстановка, конфликта в Сирия и отношенията ни с Русия.
Специално внимание обърна и на модернизацията на българската армията.
„Придобиването на съвременно въоръжение е необходимо, но недостатъчно условие за модернизация на армията. Решаването на трупаните с десетилетия проблеми, изисква прилагане на системен и всеобхватен подход. Ще работя за подобряване на социалния статус на военослужещите.”, каза още ген. Радев.
Той заяви, че ще настоява за водене на реална бойна подготовка като най-важен елемент от съвременните отбранителни способности.
Снимка: БГНЕС
Коментари
Снимка: БГНЕС