Окончателните изменения на Закона за автомобилните превози стесниха още повече възможността за развиване на дейност на фирмите от „сивия сектор” в системата на автомобилния и автобусния транспорт.
Занапред по силата на законовите промени фирмите ще имат само по един лиценз за превоз на пътници и само един за превоз на товари. При влязло в сила наказание , вече никой няма да може да използва старата вратичка в закона и да замества единия лиценз с другия.
От тази година проблемите между автобусните компании и собствениците на автогари също ще могат да намерят разрешение. Депутатите приеха няколко важни промени в Закона за автомобилните превози, като по този начин успяха да разсекат заплетения възел при формирането на пределните цени на автогарите чрез нова методика , която ще се утвърждава от министъра на транспорта.
Добра новина за фирмите превозвачи носят и новите правила за формиране на националната, републиканската, областната и общинската транспортна схеми. По този начин най-после ще бъдат съгласувани всички видове превози, за да няма конфликт между фирмите превозвачи и БДЖ. В бъдеще разписанията няма да се решават само от наредба на транспортното министерство, а ще бъдат регламентирани законово и нарушаването им ше се санкционира.
Промените бяха въведени след провеждането на две кръгли маси и три заседания на парламентарната комисия по транспорт с участието на представители на автомобилния бранш, на транспортното министерство и на Изпълнителната агенция по автомобилен транспорт.
Новите текстове в закона бяха приети с впечатляващ консенсус между всички политически сили – коментира бургаският депутат от ГЕРБ Иван Вълков.
Новите текстове в закона бяха приети с впечатляващ консенсус между всички политически сили – коментира бургаският депутат от ГЕРБ Иван Вълков.
Като зам. председател на парламентарната комисия по транспорт той не скри удовлетворението си, че Народното събрание е успяло да разреши проблемите на един от най-важните сектори в родната икономика.
автор: Красимир Калудов
Коментари
автор: Красимир Калудов