Държавите от Северна Европа имат таен план за справяне с бежанската криза, твърдят британски и сръбски медии.
Той предвиждал изграждане на заграждения, които да ги защитят, в случай че Турция отвори границите си за мигрантите, които се намират на нейна територия. Сърбия също имала свой план за реакция при криза, който предвижда засилване на мерките за сигурност по границите с България, Хърватия и Унгария, както и по границите с Македония, през която могат да проникнат бежанците от Гърция.
Гръцкото разузнаване смята, че Анкара има таен план всеки ден да пуска по 3000 бежанци към Гърция с моторни лодки и корабчета, писа "Индипендънт". Преди дни турският президент Реджеп Ердоган отправи поредната си доста остра заплаха да залее Европа с бежанци. Това стана, след като ЕП гласува резолюция за замразяване на преговорите на Турция за членство в ЕС. За днес е насрочена работна среща между Анкара и ЕС за изпълнение на споразумението за бежанците от март.
Австрия няма да позволи да бъде заплашвана от страна на Турция, заяви австрийският канцлер Кристиян Керн при изпращането на новата група войници, които помагат при охраната на границата с Унгария.
500 000 афганистанци са напуснали домовете си заради конфликта в страната, съобщи ООН. 511 762 души са напуснали родните си места, макар да остават в страната. 80% от тях са в региони, до които не може да достигне хуманитарна помощ. 8400 души са загинали в конфликта от началото на годината. Цялото население на Афганистан е 30 млн. души, а бежанците оттам са 2.7 млн. Държавата е една от трите, от които бягат най-много хора в световен мащаб, заедно със Сомалия (1.1 млн.) и Сирия (4.7 млн.), показват данните на Върховия комисариат на ООН.
Турция е страната, приела най-много бежанци - 2.5 млн. Следват я Пакистан (1.6 млн.), Ливан (1.1 млн. при 4 млн. население) и Иран (близо 1 млн.), според информация от 2015 г.
Източник: в. „Сега”
Коментари